رد کردن لینک ها

ده قدم تولید محتوا

ده قدم تولید محتوا برای وب سایت

 

کلید بازگشت سرمایه از طریق داشتن وب سایت فقط از طریق تولید محتوای اثرگذار  محقق می شود.

ایجاد یک وب سایت برای رسیدن به اهداف کسب و کار کافی نیست.

راه اندازی وب سایت امروز خیلی ساده شده. شما با گرفتن یک نام (دامین) و مقداری فضا (هاست) از شرکت های ارایه دهنده خدمات هاست میتوانید با چند کلیک ساده صاحب وب سایت شوید.

تا این مرحله شما در واقع هیچ فعالیت جدی در جهت رسیدن به اهداف کسب و کار خود نکرده اید . کار اصلی شما از این به بعد شروع می شود. محیا کردن محتوای منحصر بفرد و ارزشمند برای رضایت مخاطب هدف اصلی هر وب سایتی می باشد.

 تولید محتوا از کجا شروع کنیم؟

نکته اول داشتن استراتژی محتوا است. مقاله استراتژی محتوا به زبان ساده.

فقط برای اینکه موضوع کمی برای شما روشن شود به گفتن این نکته اکتفا میکنیم که مطالب شما باید مرتبط با کار شما, بروز, تازه و هدفمند ارایه شود.

بعد از تدوین استراتژی محتوا شروع به اولویت بندی کنید.(در سال های اول فعالیت نیمی از تمرکز خود را روی تولید محتوای سبز بگمارید. محتوای سبز محتوایی است که با مرور زمان طراوت و تازگی خود را از دست نمیدهد و زمان بیشتری قابل ارجاع و استناد می باشد. مثلا تولید محتوا در مورد اصول بازاریابی برای وب سایتی مانند وب سایت هاب دیجیتال جزء محتواهای سبز محسوب خواهد شد.) اولویت در تولید محتوا میتواند به محصولات جدید , محصولات منحصر بفرد و یا به محصولات با ارزش افروزده داده شود.

  • فقط در صورتیکه استراتژی تولید محتوا مدون و کاملی داشته باشید قادر خواهید بود عملیات تولید محتوا را برون سپاری کنید. (استراتژی محتوا)

نکته : تولید محتوا برای وب سایت های فروشگاهی کمی از وب سایت های خبری و یا سرگرمی و غیره متفاوت میباشد. ولی قانون اصلی تولید محتوا یکسان است . تولید محتوای منحصر بفرد و مفید برای مخاطب.

محتوا پادشاه است.

قدم اول – توجه به مخاطب :در تولید محتوا تمرکز خود را متوجه این موضوع کنید این متن برای جذب مخاطب و رضایت او نوشته می شود. هدف اصلی کمک به  مخاطبین است تا سودی برایشان حاصل شود. سئو و بهینه سازی موتور جستجو در زمان تولید محتوا جایگاه دوم را به خود اختصاص میدهد.

قدم دوم – تمرکز در موضوع محتوا :سعی کنید از شاخه ای به شاخه دیگر نپرید و اگر توضیح بیشتری در موردی خاص لازم بود با ایجاد لینک به مطالب و صفحات دیگر توضیحات را حذف و یا به حداقل برسانید حفظ یکپارچگی متن باعث حفظ تمرکزمخاطب می شود.

قدم سوم -متن را کوتاه : مختصر و ساده با استفاده از کلمات کلیدی مهمی که این محتوا بر اساس آنها بوجود آمده بنویسید. مخاطبین امروز متن های بلند را مطالعه نمیکنند و توقع  دارند در کمترین زمان بیشترین اطلاعات را کسب کنند.

نکته : نوشته های فنی با کلمات تخصصی برای مخاطب عام مناسب نیستند, اگر قصد شما با ارایه این محتوا بیشتر دیده شدن (جذب کلیک) باشد ساده و روان و قابل فهم برای همه بنویسید.(بخشی از استراتژی محتوا)

قدم چهارم – حق با مخاطب است : این جمله حق با مشتری است همیشه کاربرد دارد.محتوایی که ناقل حس بد و منفی (مانند نوشتن با غرور و خودبرتر بینی) یا شامل مطالب غیر دقیق و اطلاعات غلط باشد هیچ کمکی به پیشرفت وب سایت نمیکند و گاهی بازخورد منفی ناشی از چنین محتوایی تا مدتها اثر خود را در روند پیشرفت وب سایت میگذارد.متن را دوستانه و طوری تنظیم کنید که مخاطب حس نزدیکی با شما داشته باشد, این که شما دایم از خود تعریف کنید و به مخاطب گوشزد کنید که من بزرگ هستم و دانش شما در حد من نیست فقط مخاطب را آزرده خاطر میکند. با این پیش فرض که امکان دیده شدن این محتوا توسط اساتید ,همکاران و حتی بزرگان فعال در این حوزه وجود دارد احتیاط لازم را در نوشتن مطالبی که در مورد آنها اطمینان ندارید بکنید.

قدم پنجم –انتخاب کلمات کلیدی نهایی: حالا متن اولیه شما آماده است و باید در انتخاب واژگانی که قصد استفاده از آنها را دارید, تحقیق کنید.

اولین و بهترین ملاک انتخاب واژگان نشستن در جایگاه مخاطب است. شما این متن را برای کمک به افرادی تهیه کرده اید که نیاز به اطلاعات دارند پس جای انها بنشینید و سعی کنید بدون در نظر گرفتن دانش خود با کمک چند جستجو ساده در گوگل پاسخ برخی از سوالات موجود در محتوا تولید شده را جستجو کنید.

مثال : در محتوای حاضر متن ” مراحل اماده سازی محتوا” وجود داشت.

نتیجه جستجو تولید محتوا

همانطور که در عکس بالا می بینید نتیجه جستجو واژه “آماده سازی محتوا” خروجی شامل واژه “تولید محتوا” را  نمایش میدهد پس جایگزینی واژه “تولید” در متن به جای اماده سازی کاری بسیار مفید است.

قدم ششم – کمک از ابزار کلمات کلیدی : پس از اطمینان از اینکه از دید مخاطب محتوا را بررسی کردید نوبت به تست کلمات کلیدی داخل متن میباشد. یکی از ابزار های رایج در این حوزه گوگل ترند می باشد.

نکته: از انجایی که گوگل از کلمات کلیدی کسب درآمد میکند و برخی کلمات کلیدی برای این شرکت ارزش بیشتری را تولید میکنند استفاده از این ابزار را به تنهایی برای تبلیغات گوگلی پیشنهاد نمیکنیم.

کلمه کلیدی خود را در گوگل ترند بررسی کنید و مطمین شوید بهترین را انتخاب کرده اید.

گوگل ترند- تولید محتوا

متن را با توجه به نتیجه تحقیق گوگل ترندز مجدد باز نویسی کنید.

قدم هفتم – تراکم کلمات کلیدی: کلمات کلیدی را بی مورد تکرار نکنید تراکم مد نظر برای سئو در حال حاضر حدود ۳ درصد میباشد. یعنی محتوایی که از ۵۰۰ کلمه تشکیل شده جداکثر باید ۱۵ بار کلمه کلیدی داخل آن گنجانده شده باشد.برای سنجش تراکم کلمه کلیدی از ابزار رایگان ما بهره ببرید.

تکرار جملات و یا استفاده بی مورد از یک کلمه ممکن است محتوای شما را دچار جریمه کند. در گذشته که موتورهای جستجو از هوش مصنوعی بهره نمی بردند این ترفند ممکن بود کارا باشد ولی امروز این ترفند به نام کیورد استافینگ (Keyword stuffing) شناخته شده و جرایمی مانند پایین بردن رتبه را در بر خواهد داشت. (این کار به نوعی سئو کلاه سیاه می باشد.)

قدم هشتم- به ظاهر محتوا توجه کنید: محتوا نباید خیلی ساده و خسته کننده و یا خیلی متنوع و تزیین شده با رنگ های تند و آزار دهنده باشد. هر ثانیه ای که بیشتر مخاطب در صفحه شما زمان بگذارند برای شما سود فراوان دارد. پس شرایطی راحتی او را فراهم کنید. (این جمله تعریف ساده ای برای دو ترفند جدید در بحث طراحی وب سایت است. این دو ترفند صفحه کاربری و تجربه کاربر هستند که در آینده نزدیک مقاله در این خصوص منتشر خواهیم کرد.)

جهت ریفرنسر (UX and UI) را در اینترنت جستجو کنید.

قدم نهم – انتشار محتوا : وقتی محتوا قوی و مناسبی را تولید کردید به زمان انتشار آن نیز دقت کنید.

نتیجه گیری از محتوا به شرایط محیطی نیز وابسته است. (مثلا انتشار مطلبی در مورد انتخاب لوازم التحریر خوب برای فرزندان در اواخر دیماه اثر گذاری کمی در مقابل انتشار همین مطلب در شهریور خواهد داشت.)

قدم دهم- اندازی گیری پس از انتشار : حداقل زمان برای بررسی اثر محتوا در وب سایت یکماه پس از انتشار آن میباشد. حتی برای مطالب کمی تخصصی تر میتوان این زمان را به دو ماه افزایش داد. در صورتیکه به محتوایی که ایجاد کرده اید اطمینان دارید و پس از گذشت این زمان نتیجه مورد دلخواه از انتشار آن را کسب نکرده اید مراحل کار را از مرحله پنجم (انتخاب کلمات کلیدی) تکرار کنید.

نظرات

  1. content strategy | hublinks استراتژی محتوا به زبان ساده | همراه مثال
    پیوند یکتا

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
WhatsApp chat