رد کردن لینک ها

سئو کلمات کلیدی

انتخاب کلمات کلیدی برای سئو

کلمات کلیدی در صفحات وب مانند عنوان روی جلد کتاب ها هستند. آنها به بازدید کننده و به ربات موتور جستجو (اسپایدر) اطلاع میدهند که محتوا در مورد چه چیزی صحبت میکند.شرط اولیه این کارکرد قرار گرفتن درست کلمات کلیدی در جایگاه خودشان می باشد.برای اطلاع بیشتر به مقاله مراجعه فرمایید.

اما انتخاب کلمه کلیدی بسیار اهمیت دارد. این موضوع هم از رقابت موجود در کسب رتبه در موتورهای جستجو ناشی می شود. رقابت در استفاده از برخی کلمات بسیار زیاد است. هرچه رقابت در مورد کلمه کلیدی بیشتر باشد شانس اینکه در صفحه اول جستجو قرار بگیرید کمتر خواهد بود.

تحقیق و انتخاب کلمه کلیدی رمز موفقیت این راه است. برای پیاده سازی یک سئو موفق قدم اول انتخاب کلمه کلیدی اصلی است. سپس بررسی روش استفاده کلمه کلیدی به صورت ساده یا ترکیب آن با دیگر کلمات اهمیت دارد. گاهی نیز کلمات مترادف انتخاب بهتری خواهند بود.

روش انتخاب کلمه کلیدی برای زبان فارسی با کمی پیچیده تر از زبان انگلیسی است .برخی سایتها که به ترجمه مقاله های خارجی بسنده میکنند توجهی به این موضوع ندارند. ابزارهای رایگانی که توانایی تحلیل کلمات فارسی را داشته باشند بسیار اندک هستند.

گستردگی استفاده از زبان انگلیسی در اینترنت موجب این تفاوت است. در ادامه آمار ساده ای از چهار زبان اصلی مورد استفاده در اینترنت را مشاهده میکنید.

طبق این آمار زبان فارسی حتی جزء ۱۰ زبان اول این مجموعه نیست

 • ۳ % اینترنت زبان انگلیسی
 • ۸% اینترنت زبان چینی
 • ۸% اینترنت زبان اسپانیولی
 • ۸ % اینترنت زیان عربی

جمع درصد ها برای ۴ زبان اول ۵۷٫۹ % یعنی سایز زبان ها حدود ۴۲% را به خود اختصاص میدهند.

برای شروع یه جدول که ۵ ستون و به تعداد کلمات کلیدی  ردیف داشته باشد نیاز داریم. مانند شکل زیر.

در این جدول ما قصد داریم کلمات لباس زنانه , لباس مجلسی , لباس رسمی و لباس نامزدی را با هم مقایسه کنیم.

کلمه کلیدی Volume/mo رقابت در کلمه رقابت در یو ار ال رقابت در  تیتر
لباس زنانه ۱k-10k ۷,۱۰۰,۰۰۰ ۲,۰۷۰,۰۰۰ ۴,۰۵۰,۰۰۰
لباس مجلسی ۱۰k-100k ۶,۹۵۰,۰۰۰ ۱,۱۶۰,۰۰۰ ۲,۵۳۰,۰۰۰
لباس رسمی ۱۰-۱۰۰ ۴۳۶,۰۰۰ ۱۷۶,۰۰۰ ۳۵۱,۰۰۰
لباس نامزدی ۱k-10k ۶۱۶,۰۰۰ ۱۷۰,۰۰۰ ۳۰۲,۰۰۰

 

 

 

 

 

ابزاری که برای کلمه کلیدی انگلیسی پیشنهاد شده Keyword everywhere می باشد. اما برای کلمات فارسی این ابزار کارآمد نیست .پیشنهاد ما استفاده از کیوردپلنر موجود در گوگل ادواردز است . اول شما باید اکانت گوگل ادواردز درست کنید و بعد از آن وارد اکانت شده در بخش ابزار (Tools) کیورد پلنر را انتخاب کنید.

وقتی میخواهید وارد کیورد پلنر شوید پنجره ای مانند تصویر زیر باز خواهد شد.

سئو کلمه کلیدیکادری که در آن Get search volume and forecasts را انتخاب کنید.

در پنجره جدید کلمات کلیدی مد نظرتان را اضافه کنید.کلمات را تک تک وارد کنید. هرکلمه یا اصطلاح را در خط مجزا وارد کنید یا با کاما کلمات را جدا سازید.

سپس اینتر را فشار دهید.

ما دنبال آمار volume کلمات هستیم ولی عموما شاخص این پارامتر برای کلمات فارسی صفر نمایش داده می شود. در بالای صفحه HISTORICAL METRICS را انتخاب کنید.

keywords research

زیر عبارت Avg. Monthly searches آماری بصورت تخمینی وجود دارد. مثلا ۱۰-۱۰۰  یا ۱k-10k .این امار نشان میدهد کلمه مربوط به اون ردیف در گذشته دربازه زمانی یکماه حدودا چه مقدار جستجو شده.

انتخاب کلمات کلیدی

در ستون اول بعد از کلمات این مقادیر را وارد کنید.

رقابت در کلمه کلیدی :

مورد بعدی که برای انتخاب کلمه کلیدی بررسی خواهیم کرد رقابت در کلمه است. ما در این بحث وقتی از کلمه کلیدی صحبت میکنیم منطورمان کلمه یا اصطلاح و یا مجموعه ای از کلمات است. در آنالیز رقابت کلمه کلیدی ما تعداد صفحاتی که گوگل آنها را ایندکس کرده و حاوی کلمه کلیدی که مد نظر ماست را بررسی میکنیم.

برای آنالیز کلمه کلیدی یا اصطلاح کلیدی در صفحه اصلی گوگل کلمه کلیدی را داخل کوتیشن قرار میدهیم. سپس آنرا در گوگل جستجو میکنیم. یکی از کلمات کلیدی مثال را انتخاب میکنیم , مثلا «لباس زنانه». برای بدست آوردن تعداد صفحاتی که دقیقا کلمه لباس زنانه در آنها استفاده شده آنرا به این شکل جستجو میکنیم. “لباس زنانه”

Search Phrase Competition

عددی که پایین کادر جستجو ظاهر می شود (عدد داخل کادر قرمز رنگ ). این مقدار نشانگر تعداد صفحاتی است که در مدت چهل و پنج ثانیه جستجوگر گوگل انها را پیدا کرده است. این مقدار در مثال ما هفت میلیون و صد هزار پیچ می باشد. این عدد را در ستون بعدی جدول مقابل کلمه لباس زنانه اضافه میکنیم.

به همین روش برای سایر کلمات کلیدی مقدار رقابت کلمه کلیدی را پیدا میکنیم. با ثبت مقادری ستون دوم تکمیل می شود.

رقابت در عنوان صفحه یا URL:

برای بدست آوردن این متغییر کار متفاوت است. کلمه کلیدی را در کادر جستجو گوگل وارد کنید ولی قبل از کلمه عبارت “Inurl:” تایپ کنید

Determine the URL Competition

این ترفند تعداد صفحاتی که در آدرس اینترنتی(URL) خودشان از این کلمه کلیدی استفاده کرده اند را نشان میدهد. در این مثال این عدد دو میلیون و هفتاد هزار می باشد. برای سایر کلمات نیز همین روند را تکرار کنید. مقادیر نشان داده شده در پایین کادر جستجو (عددی که ما در کارد قرمز مشخص کرده ایم) را در جدول وارد کنید. “لباس نامزدی” و “لباس رسمی” در این بخش کمترین رقبت را دارند.

رقابت در عنوان یا تیتر:

در این مرحله کلمه های کلیدی را در بخش تیتر یا عنوان صفحات جستجو میکنیم. بخاطر داشته باشید که تیتر صفحات در اینترنت لزوما با ادرس یو ار ال آنها یکی نیستند. امکان تشابه وجود دارد ولی این تشابه قاعده کلی نیست. مانند مرحله پیش کلمه کلیدی را با پسوند جستجو خواهیم کرد. اینبار پسوند ما عبارت Intitle می باشد. بعد از پسوند بدون فاصله از “:” استفاده کنید. مانند عکس زیر:

Gather the In Title Competition

مجدد عددی که زیر کارد جستجو گوگل ظاهر میوشد (عدد مشخص شده در کادر قرمز) را در جدول اضافه کنید. این کار را برای سایر کلمات کلیدی تکرار کنید.

صادقانه بگوییم اگر پروزه ای با این کلمه های کلیدی به ما ارجاع بشود ما تمام این کلمات را در محتوا استفاده خواهیم کرد ولی اینجا بحث آموزش مطرح می باشد. هدف این مثال فراگیری روشی رایگان برای شناسایی بهترین کلمات کلیدی است. این روش آماری قابل استناد و قابل اندازه گیری است. حال که جدول کامل شد برای یافتن بهترین کلمه کلیدی بیشتزین حجم جستجو و کمترین مقدار رقابت را پیدا کنید.

برای این کار تناسب حجم جستجو به مقدار رقابت ها را ببرسی میکنیم. در جدول مثال این بحث بهترین کلمه کلیدی لباس مجلسی می باشد. چون به نسبت مقدار جستجویی که به خود اختصاص داده صفحات کمتری از این کلمه استفاده کرده اند. در مورد کلمات دیگر نیز مقدار رقابت نشان دهنده درصد موفقیت جذب مخاطب می باشد.

قدم بعد در سئو استفاده از این کلمات کلیدی برای تهیه محتوا است. جهت فراگیری محل مناسب قرارگیری کلمه کلیدی مقاله آموزش سئو را مطالعه فرمایید.

امیدوارم این آموزش مورد پسند واقع شده باشد.لطفا ما را با نظرات و پیشنهادات خود یاری کنید.

نظرات

 1. content strategy | hublinks استراتژی محتوا به زبان ساده | همراه مثال
  پیوند یکتا
 2. ارسال دیدگاه

  سلام.من از افزونه all in one seo pack استفاده می کنم.برای جدا سازی کلمات کلیدی از کامای فارسی استفاده بشه یا انگلیسی؟
  مرسی

  پیوند یکتا

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه