رد کردن لینک ها

۷ نکته ایمیل مارکتینگ

۷ نکته ایمیل مارکتینگ که بازاریابی را به ثمر می نشاند.

ایمیل مارکتینگ نرخ بهره سرمایه شما را افزایش میدهد. زمانیکه مشتری بالفعل یا بالقوه شما مدتی دور بوده, یک ایمیل ساده میتواند یادآوری خوبی از کالا و خدمات شما باشد. تلاش برای افزایش نرخ بازده هدف همه بازاریابهاست. داشتن لیستی بلند از آدرس ایمیل خوب است ولی آنچه آن لیست را ارزشمند میکند نرخ بازده آن لیست می باشد.

ایمیل مارکتینگ موتور هر کسب وکاری است.ایمیل مارکتینگ زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگ است

۱- اطمینان حاصل کنید که اطلاعات فرستنده خوانا و به بهترین نحو قابل مشاهده باشد.

چطور اطلاعات فرستده ایمیل ممکن است در درصد باز کردن آن موثر باشد. شاید هیچ وقت شما این موضوع را در نظر نگرفته باشید. ولی این اولین چیزی است هر بار که ایمیل ارسال میکنید مخاطب آنرا بررسی میکند.

اطمینان حاصل کنید که نام و آدرس ایمیل برای مخاطب آشنا به نظر برسد. دو موضوع باید هنگام ایجاد اطلاعات فرستنده بخاطر داشته باشید.

از نام کامل خود استفاده کنید.

نام مستعار یا نام های عجیب که در یوتیوب و سایر شبکه ها اجتماعی رایج است را فراموش کنید. نام و آدرس ایمیل همشه باید چیزی باشد که شما یا کار شما را به یاد مخاطب بیاورد.

قطعا برای آدرس ایمیل “yourname@” را استفاده کنید . نام هایی مانند “Info@” و یا “noreplay@”                                                                                                                                                                                                 برای نام فرستنده یک کمپین ایمیل مارکتینگ خوب نیستند. همچنین می توانید از ترکیبی از نام خود یا نام شرکت یا فروشگاهتان استفاده کنید. مثلا ما به جای نام افراد از “hubdigi@” یا “hubdigital@” استفاده میکنیم.

همچنین این نامها باعث می شود مخاطبین گاهی از طریق همین آدرس با شما ارتباط برقرار کنند.

از آدرسی استفاده کنید که بتوان از آن برای مکالمه دو طرفه استفاده کرد.

۲- عنوان ایمیل را با دقت انتخاب کنید, باید این عنوان مثل یک اهنربا مخاطب را جذب کند.

ساختن یک عنوان جذاب برای ایمیل مارکتینگ مهم ترین بخش کار است. برای شروع هم بهترین روش تست عنوان روی خودتان است. شما در چه صورتیکه یک ایمیل را باز میکنید؟ چه چیزی باعث جذاب شدن یک مطلب برای شما می شود.

روش نوشتن یک عنوان خوب به این روال است. یک عنوان موقت بنویسید و روی متن ایمیل تان کار کنید. پس از اتمام نوشتن متن دوباره برگردید و عنوان ایمیل را مرور کنید.

آیا عنوان به اندازه کافی خلاقانه است؟

آیا هیچ حسی را در مخاطب بر می انگیزد؟

اگر شما دریافت کننده ایمیل بودید آنرا باز میکردید؟

عنوان ایمیل محور اصلی موضوع ایمیل مارکتینگ است. کلیک ایمیل به کلیک لینک داخل آن کمک میکند و کلیک لینک داخل ایمیل میتواند منجر به فروش شود. بنابراین عنوان باید اینقدر قوی باشد که حس کنجکاوی مخاطب را تحریک کند و او را مجاب با باز کردن ایمیل کند.

چگونه یک عنوان خوب بنویسیم؟ شما باید با اطلاعی که حاوی ایمیل است مشکلی از مخاطب را حل کنید. مثلا “چگونه از حافظه موبایل خود بهتر استفاده کنید؟” یا حس کنجکاوی او را برانگیزید. “لیست محصولات ارایه شده با تخفیف ویژه.”

حتی یک ثانیه را از دست ندهید. عنوان ایمیل را با “چگونه” آغاز کنید. بله این ترفند ممکن است کمک کند زیرا مردم همواره دنبال حل مشکلاتشان هستند.

این دقیقا روشی است که مغز انسان کار میکند . مغز همواره مشکلات را به صورت سوالی تحلیل میکند. زمانی که یک سوال مطرح می کنید, امکان دارد مغز شما کمک زیادی در آن مورد نکند ولی همواره دنبال راهی است که پاسخ را پیدا کند.

استفاده از ترفند آخرین شانس در عنوان ایمیل

آخرین شانس نوعی ترفند یا ساختار برای عنوان ایمیل مارکتینگ است. این عبارت و عبارات مشابه کمک میکند تا تاثیر ایمیل بر مخاطب بیشتر شود. آمار نشان میدهد مخاطبین اولویت را به خواندن ایمیل هایی میدهند که ظرف زمانی محدود دارند. ظرف زمانی, ناخوداگاه مغز انسان را تحریک میکند. مغز کارهایی که محدودیت زمانی برای انجام دادن دارند را در اولویت قرار میدهد. پس کلماتی مانند آخرین مهلت , آخرین شانس و مدت محدود میتواند ضریب کلیک ایمیل را افزایش دهد.

هشدار ! فراموش نکنید تکرار این سناریو شما را تبدیل به چوپان دروغگو میکند. پس در استفاده از این ترفند در ایمیل مارکتینگ زیاده روی نکنید. استفاده به جا از ترفند اخرین شانس اعتبار ایمیل های شما را افزایش میدهد.

عبارات مشابه اخرین شانس که میتوانید آنها را جایگزین کنید عبارتند از :

خیلی زود تمام خواهد شد!

تا سه روز دیگر مهلت به اتمام میرسد

 آیا ثبت نام کرده اید؟

آیا بسته تخفیف خود را دریافت کرده اید؟

۳- به قلاب بیاندازید و جذبشان کنید

عنوان جذاب لازمه یک ایمیل تبلیغاتی است. اما عنوان به تنهایی کافی نیست.

با قلاب عنوان خوب, مخاطب را جذب کردید. حالا نوبت این است که او را تحت تاثیر قرار بدهید طوری که محتوای ایمیل را کامل مطالعه کند. از زمانی که مخاطب ایمیل را باز میکند شمارش معکوس شروع می شود و فقط ۶ ثانیه زمان دارید که مخاطب را به ادامه خواندن تشویق کنید.

چطور باید این کار را انجام دهید؟

پاراگراف اول ایمیل را قدرتمند بنویسید طوری که با خواندن جلمه اول مخاطب ترغیب به خواندن جمله دوم, سپس جمله سوم و جمله چهارم شود . در نهایت او تمام ایمیل شما را با دقت خواهد خواند.

منظور ما از ایمیل قدرتمند ,بوجود آوردن حماسه یا پیشنهاد های اغوا کننده دورغین نیست.

ایمیل های تبلیغاتی نظیر ” آیا میدانستید شما میتوانید ظرف ۷۲ ساعت پول دار شوید” یا “فیلم لو رفته ستاره سینما” برای سایت های شرط بندی ,شیادی و کارهای مشابه آنها کاربرد دارد که هدف اغفال مخاطب و کسب درامد با حیله است.

این شیوها مخاطب را یکبار در دام خواهد انداخت و برای دفعات بعد خیلی از مخاطبان از شما نفرت پیدا خواهند کرد.

حتی ساده تر بخواهیم بگوییم اتلاف وقت مخاطب شما را از محبوبیت دور میکند. اگر واقعا دنبال بازاریابی ایمیلی موفق هستید به مخاطب احترام بگذارید و او را برای زندگی بهتر یاری کنید.

۴- در ایمیل مارکتینگ ایمیل باید داستانی را روایت کند.

همه از داستان لذت میبرند.

هیچ چیزی بهتر و قوی تر از یک داستان جذاب برای تبدیل ایمیل به ابزار فروش نیست.اهمیت این موضوع بقدری است که برای بازاریابی داستانی در امریکا و اروپا دوره های ویژه ای وجود دارد.

یکی از منابع بسیار خوب برای این موضوع “Story powered Marketing  “می باشد.

زمانی که چهارچوب جذاب نوشتن را فرابگرید بازخورد عالی از طرف خوانندگان کسب خواهید کرد. شما می توانید بر ساختار ذهنی افراد تاثیر بگذارید. همان طور که صنعت سینما در هالیوود و سازندگان سریال های تلویزیون این کار را هر روز انجام میدهند.

یک داستان جذاب و فوق العاده فروش شما را افزایش خواهد داد. یک داستان سرای خوب شنونده را جذب میکند و او را منتظر ادامه داستان نگه می دارد. این جمله تعریف دیگری از ایجاد وفاداری در مشتری است. (انتظار برای ادامه یک روند وفاداری ایجاد میکند.)

۵- برای آنها چی دارید؟

هرگز فراموش نکنید که ایمیل های بازاریابی در مورد خودتان یا برای خود شما نیستند. ایمیل های ایمیل مارکتینگ همیشه برای مخاطب و در مورد نیاز های اوست.

در ایمیل شما به مخاطب میگویید که چه اطلاعاتی را به او خواهید داد و چرا مخاطب باید آنرا بخواند. اگر در متن ایمیل لازم است مخاطب را خطاب قرار دهید از “شما” استفاده کنید. به اطلاع مخاطب برسانید که چه مزیتی در خواندن این ایمیل نهفته است.

فرض کنید شما در ایمیل مارکتینگ یک ایمیل در مورد فروش ۲۴ ساعته نوشته و ارسال کرده اید. در مورد وضعیت و مشخصات کالای خود صحبت نکنید. در مورد این صحبت کنید که چه مزیتی خواننده در استفاده از کالای شما بدست خواهد آورد. چگونه این کالا یا خدمات نیاز مشتری را برطرف خواهد کرد. چگونه در جهت رسیدن به اهداف آنها را یاری خواهد نمود.

۶-فراخوانی برای عمل / آموزش کلیک (خواننده را مجاب کنید که کلیک کند)

هرچه بیشتر آنها ایمیل شما را مطالعه کنند و در مورد آنچه که به آنها داده اید، کنجکاو شوند، شانس بیشتری در ترغیب آنها برای تماس با شما حاصل خواهد شد.

هر ایمیلی در ایمیل مارکتینگ باید یک دکمه برای فراخوانی عمل (Call to action) داشته باشد. ولی معنی این جمله این نیست که در ایمیل کالا یا خدماتی را بفروشید. “فروش , فروش و فروش” را از دهن خود بیرون کنید .

شما فقط یک انتظار از آنها دارید. لینک را کلیک کنند تا مثلا کتاب دیجیتالی رایگان را دانلود کنند و یا دکمه را کلیک کنند تا کد تخفیف برای آنها ارسال شود.

استراتژی بازاریابی ایمیلی موفق در مشارکت و تعامل خوانندگان خلاصه می شود. حتی اگر ارسال پیام از طریق ایمیل را مکالمه محسوب نکنید, ایجاد تعامل دوطرفه منفعت مالی در پی خواهد داشت.

مشاهده میکنید که هیچ تفاوتی ندارد لینک های داخل ایمیل به کجا ختم شوند. نکته مهم ایجاد اشتیاق در مخاطب برای کلیک آن لینک هاست. در نتیجه زمانی که شما محصولی را از طریق ایمیل ترویج میدهید. فرقی ندارد که محصول تولید شماست یا شما نماینده فروش آن هستید ,هدف کلیک مخاطب روی لینک شما می باشد. شما لینکی را به صفحه فروش خود در ایمیل قرار داده اید که قابلیت فروش را برای شما ایجاد میکند.هدف شما به عنوان شخصی که ایمیل مارکتینگ انجام میدهید این است که از قبل برنامه ریزی کنید که ذهن یا انگشتان خوانندگان به کلیک روی لینک ها متمایل شود.

هیچگاه لینک های قابل کلیک را در ایمیل فراموش نکنید. زیرا این امر نوعی آموزش کلیک برای مخاطب می باشد. با این کار شما آنها را به کلیک کردن عادت خواهید داد.

خلق این عادت جادوی بزرگی را در ایمیل های آینده ارمغان خواهد آورد. زمانیکه این کار عادت شود , مخاطبین مستعد کلیک روی لینک های شما می شوند.زیرا قبلا این تجربه را کسب کرده اند.

علاوه بر آن اگر کلیک ها منجر به تجربه ای شیرین برای خواننده شود, آنها همواره با اشتیاق لینک ها را کلیک خواهند کرد.

خیلی روشن توضیح دهید که چه توقعی از آنها دارید.

انتظار نداشته باشید که خوانندگان بدانند که شما از آنها چه چیزی میخواهید. چون آنها نمیدانند. همیشه باید توضیح دهید که دکمه ای که در ایمیل قرار داده اید به چه منظور طراحی شده . در غیر اینصورت آنها متوجه آن نخواهند شد.

بنابراین مطمین شوید که جمله “لینک زیر را کلیک کنید.” در ایمیل موجود است و خواننده منظور شما از ایجاد آن دکمه یا لینک را با آن جمله درک خواهد کرد.

در حساب بانکی مجازی همواره مثبت باشید.

این یک استعاره است , منظور ما پول واقعی نیست. دقت کنید هر ایمیلی که برای خواننده ارسال میکنید یک واریز به حساب و هر پیشنهاد مالی که در ایمیل قرار میدهید یک برداشت از حساب است. با این اصل همواره تراز حساب را مثبت نگه دارید.

۷-پول خود را بیهوده هدر ندهید , دوره های آموزشی ایمیل مارکتینگ کارایی لازم را ندارند.

مشکل اینجاست , من با هزینه ای بیش از ۲ میلیون تومان و صرف زمانی نزدیک به ۲ سال برای یافتن بهترین روش ایمیل مارکتینگ به نتیجه دلخواه نرسیدم. تا با مقاله های آقای تری دیان (Terry Dean) آشنا شدم(هنوز ترجمه نشدند). این مقاله ها ممکنه قدیمی باشند (سال ۱۹۹۶) ولی هنوز قابل استناد هستند. (اگر تمایل به دریافت نسخه انگلیسی مقاله تر دیان را دارید اینجا را کلیک کنید.)

بعد از خواندن این مقاله از خودم پرسیدم چرا دوره های ایمیل مارکتینگ اینقدر سرسام آور گران هستند در حالیکه این کار اینقدر ساده است. تنها چیزی که به ذهنم رسید طمع برگزار کننده دورها بود.

یادداشت الحاقی آخر ایمیل را فراموش نکنید.

ارزش این بخش از ایمیل غیر قابل توصیف است. یکی از کاربردهای ساده این بخش نشانگر خوانده شدن ایمیل است. گذاشتن یک دکمه قابل کلیک یکی از راه های سنجش این امر است. مانند مثال زیر:

“تشکر از اینکه این ایمیل را مطالعه کردید. اگر به موضوعات مشابه علاقه مند هستید

 دکمه زیر را کلیک کنید و عضو خبر نامه ما شوید.”

هزاران کاربرد مختلف برای این بخش ایمیل وجود دارد کافیست کمی روی آن تامل کنید.

این هفت نکته را کنار هم قرار دهید و تاثیر آنرا در ترافیک وب سایتتان مشاهده کنید.

یک ارتباط بسازید , اطمینان را جلب کنید و مطمین شوید مخاطبین شما را دوست دارند.

سه مرحله قبل از هر فروشی را طی این فرایند کسب کرده اید. ایمیل پل ارتباطی شما با یک لیست آدرس است. به همین دلیل است که نوشتن یک ایمیل خوب زمانبر و نیازمند اموزش و تجربه است.

پیشنهاد میکنیم به شما که با صرف کمی وقت از ارسال ایمیل های بی ارزش و مزاحم جلوگیری کنید.

با اطلاعات درست فرستنده , یک داستان عالی , ایجاد مزیت برای خواننده , خلق جذابیت برای آنها و متقاعد کردن آنها برای کلیک روی دکمه و یا لینک های موجود در ایمیل نتایج نجومی از ایمیل مارکتینگ کسب کنید.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه